Počet položek: 0 0,- CZK

Druhý trimestr a 13.-28. týden těhotenství

Druhý trimestr 13. až 28. týden v těhotenství podrobněji.

Druhý trimestr těhotenství a další týdny těhotenství

13. třináctí týden těhotenství

Začíná druhý trimestr a Vaše dítě začne růst rychleji. Nyní měří okolo 7 až 8 cm. Nastává období vývoje všech orgánů, jejichž základy se vytvořily v období prvního trimestru. Střeva, původně součást pupečníku, se přesunují na své správné místo v břišní dutině. Vyvíjí se jazyk a hlasivky, a oči se posunují více k sobě. Hlava nadále zaujímá polovinu velikosti těla (při porodu 1/4 velikosti těla).

14. čtrnáctý týden těhotenství

Vaše dítě má nyní velikost asi jako Vaše pěst, měří zhruba 8 cm. Stejně jako Vy může zatnout ruku v pěst, prsty, dlaně a plosky nohou mají jedinečnou podobu. Krk roste, to znamená, že brada již nezůstává položená na hrudníku.

15. patnáctý týden těhotenství

Vaše miminko nyní měří zhruba 11 - 12 cm a váží 43 gramů. Začínají mu růst malé jemné chloupky po celém těle, které se nazývají lanugo. Na hlavě mu začínají růst vlasy, jejichž barva se ale ještě může měnit. Miminko může mít i škytavku, ale nevydává zvuky, protože průdušnice je stále naplněna plodovou vodou.

16. šestnáctý týden těhotenství

Toto je konec čtvrtého měsíce těhotenství a Vaše miminko nyní váží okolo 80 gramů. Je schopno kopat, dolní končetiny jsou o něco delší než horní. Některé ženy tvrdí, že jsou schopny rozeznat pohyby plodu v podobě "motýlků v břiše", prvorodičky ale často necítí pohyby plodu až do 24. týdne.

17. sedmnáctý týden těhotenství

Od hlavičky po zadeček měří Vaše miminko nyní okolo 12 cm, a váží asi 100 g. Jeho tělo se začíná obalovat tukem, což je dobré pro udržení tělesné teploty. V době narození tvoří tělesný tuk asi dvě třetiny celkové hmotnosti.

18. osmnáctý týden těhotenství

Miminko je nyní velké asi 14 cm a váží okolo 140 gramů. Co miminko nyní umí ? Umí kopat, škytat, zívat, sát a dělat různé grimasy.

19. devatenáctý týden těhotenství

Vaše miminko nyní měří okolo 15 cm a váží 200 g. Horní i dolní končetiny jsou proporcionální, a dochází ke spojení svalů a mozku pomocí nervů, což vede k tomu, že miminko kope, točí se a natahuje se kdykoliv se mu zachce.

20. dvacátý týden těhotenství

Miminko nyní váží 250 g a měří 16,5 cm. Je pokryto mázkem zvaným vernix caseosa, který jej chrání před stálým pobytem v plodové vodě. Genitálie jsou prakticky plně vyvinuté, je možno je rozeznat ultrazvukovým vyšetřením. Miminko "nacvičuje" dýchací pohyby - je možno sledovat pohyb hrudníku nahoru a dolů.

21. jednadvacátý týden těhotenství

Miminko nyní měří 18 cm a váží okolo 290 g. Polyká plodovou vodu, což je pro něj dalším zdrojem výživy. Polykání plodové vody mu také pomáhá k dalšímu vývoji trávicího systému.

22. dvaadvacátý týden těhotenství

Vaše dítě nyní váží 340 g a měří 19 cm. Začínají růst první zuby. Oči jsou vyvinuty, ale duhovka ještě nemá žádný pigment.

23. třiadvacátý týden těhotenství

Vaše dítě nadále roste, měří asi 20 cm a váží okolo 440 gramů, ale stále se ještě nepodobá tvorovi, kterého budete držet v náručí za několik týdnů. V děloze tráví většinu času spánkem, kopáním, rozpažováním. Je citlivé na zvuky zvenčí, hlasité zvuky jej dráždí, naopak jej uklidňuje jemná hudba a tón Vašeho hlasu.

24. čtyřiadvacátý týden těhotenství

Vaše miminko nyní měří asi 22 cm a váží více než 450 g. Má vyvinutý obličej, oči a uši. Je vnímavé k okolím zvukům a pokud jej vyruší něco neobvyklého, je možné, že bude neklidné po dalších několik hodin.

25. pětadvacátý týden těhotenství

V tomto týdnu miminko měří 23 cm a váží 670 g, jeho srdce bije tak hlasitě, že každý kdo přiloží ucho na Vaše břicho, jej může slyšet. Plíce se začínají připravovat na první vdech a dokončuje se vývoj genitálu.

26. šestadvacátý týden těhotenství

Dosud byla oční víčka Vašeho miminka zavřená, ale nyní se vývoj očí dokončuje, a brzy se otevřou. Zajímavé je, že nehledě na rasu a barvu očí rodičů, jsou u všech dětí oči v tomto okamžiku modré. Konečné zbarvení očí se ukáže až několik měsíců po porodu. Dochází k rychlému vývoji a růstu mozku. Miminko nyní váží okolo 900 g.

27. sedmadvacátý týden těhotenství

13 týdnů před porodem Vaše miminko měří okolo 36 cm a váží okolo 1000 g. Obaluje se nadále tukem, což je příprava na dobu po porodu - aby bylo tělo udrženo v teple. Jeho plíce se nadále vyvíjejí, stejně tak jeho systém obranyschopnosti proti infekcím. Občas si cucá palec, což mu zároveň pomáhá pro vývoj svalů tváře a jazyka.

28. osmadvacátý týden těhotenství

V tomto týdnu měří miminko okolo 37 cm a váží 1150 g. Ačkoliv je velikostně již větší než dříve, stále má dostatek místa pro pohyb v plodové vodě, jeho poloha se tedy může stále měnit.

zdroj

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace