Počet položek: 0 0,- CZK

Porodné 2019

Čekáte v letošním roce dítě a zajímá vás, jak je to s porodným? V minulosti bylo porodné vypláceno každé matce, nyní už to tak není. Pochopitelně se nárok jako spousta dávek odvíjí od výše výdělku. Budete mít nárok právě vy? Je částka porodného na každé dítě stejná?

Žádat o porodné můžete podat nejpozději do 1 roku od narození vašeho dítěte. Stejně jako u rodičovského příspěvku podáváte vyplněnou žádost na vašem místním Úřadu práce na odboru sociálních věcí.

 

Úřad práce vám v případě schválení žádosti vyplatí jednorázově porodné nejpozději na konci dalšího měsíce. Jak už bylo řečeno, při narození prvního dítěte máte nárok na 13 tisíc a u druhého na 10 tisíc korun. V případě narození dvojčat vám vyplatí obě částky naráz – dostanete tedy jednorázově 23 tisíc korun.

 

Nárok na tento jednorázový příspěvek mají všechny rodiny s nízkými příjmy. Stát v rámci porodného přispívá na počáteční náklady při narození prvních dvou dětí. Celkově tedy máte možnost od státu získat na porodném až 23 000 korun.

 

Příspěvek se poskytuje až do určité hranice příjmů. V kalendářním čtvrtletí, které předchází kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se vaše dítě narodilo, tak musíte mít příjem nižší než 2,7 násobek vašeho životního minima.

 

Pokud se tedy vaše dítě narodilo v květnu, za rozhodnou dobu pro výpočet příjmů se bude považovat období leden – březen.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace