Počet položek: 0 0,- CZK

První trimestr těhotenství a první týdny těhotenství

První týdny v těhotenství podrobněji.

První trimestr těhotenství a první týdny těhotenství


1. první týden těhotenství

Těšíte se každým dnem, že budete těhotná ? Je to trochu zvláštní, ale první týden těhotenství vlastně začíná prvním dnem poslední menstruace (u žen, které menstruují pravidelně). K ovulaci dojde až zhruba za další dva týdny, proto se podívejte na týden třetí, pokud se chcete přesunout do týdne ve kterém skutečně otěhotníte.

2. druhý týden těhotenství

Plánujete otěhotnění ? Toto je týden před Vaší ovulací, tj. uvolněním vajíčka z vaječníku.Lékaři počítají těhotenství od prvního dne posledních menses, proto je tento týden počítán jako týden druhý, ačkoliv ještě vůbec nejste těhotná. Pokud je Váš menstruační cyklus pravidelný, pravděpodobně dojde k ovulaci někdy během příštího týdne. S trochou štěstí a pomocí plánování tedy můžete příští týden i otěhotnět.

3. třetí týden těhotenství

V tomto týdnu obvykle dochází k ovulaci, tj. uvolnění vajíčka z vaječníku. Pokud se setká vajíčko se spermií, často se tak děje při cestě vajíčka vejcovodem, pak je vajíčko oplodněno. Mění se ve směs buněk - tzv. blastocystu, a tato se dále dělí na dvě části - z jedné části vzniká později plod a z druhé placenta. V průběhu dalších několika hodin je rozhodnuto o pohlaví, barvě očí a dokonce i barvě vlasů Vašeho dítěte.

4. čtvrtý týden těhotenství

V děloze došlo k uhnízdění oplodněného vajíčka, a zvyšuje se tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Některé z buněk více přilnou k děložní stěně a tvoří placentu, zatímco ostatní začínají tvořit embryo. Tento proces ještě více posílí produkci těhotenského hormonu (hCG).

5. pátý týden těhotenství

Je tomu jen týden, co se embryo uhnízdilo v děložní sliznici, a už učinilo pokrok. Plod je velký asi jen 1 milimetr. Tvoří se základy nervového systému, svalů, kostí a srdce. Právě vývoj srdce v tomto období učiní pravděpodobně největší pokrok ve vývoji a začíná pumpovat krev. Také se dále vyvíjí základy placenty a pupečníku.

6. šestý týden těhotenství

Embryo je nyní velké asi 0,2 - 0,5 cm, a člověku se zatím příliš nepodobá. Tvoří se základ mozku, očí, uší. Srdce bije a primitivní červené krvinky cirkulují tělem embrya. Nervová trubice tvořící později na jednom konci mozek a na druhém míchu se uzavírá.

7. sedmý týden těhotenství

Koncem tohoto týdne zdvojnásobí embryo svou velikost - z 5 na 11 - 13 mm. Hlava je daleko větší než zbytek těla, mozek se rozdělí do dvou hemisfér a tvoří se více než 100 nových nervových buněk během každé minuty. Brzy bude mít plod také vlastní krevní skupinu.

8. osmý týden těhotenství

V tomto týdnu bude na embryu brzy možno rozpoznat oční víčka, špičku nosu a horní ret. Je velké zhruba 18 mm a formuje se mozek, mícha, srdce, játra, ledviny a žaludek. V srdci se tvoří aortální a pulmonální chlopeň, srdce se rozdělilo na pravé a levé, a bije zhruba dvojnásobnou frekvencí než to Vaše, tj. asi 150 úderů za minutu. Embryo má prsty na rukou a na nohou a průsvitnou kůži.

9. devátý týden těhotenství

Embryo se nyní může nazývat odborným názvem "fetus". Je asi 2,5 cm velké, oči překrývají oční víčka, začínají se formovat uši, jsou vytvořené ruce s prsty a je schopno pohybovat zápěstím. Ačkoliv se začínají formovat genitálie, není ještě možno rozlišit ultrazvukem, zda máte ladit výbavičku do růžova či do modra. Toto je rozpoznatelné spíše okolo 16. týdne těhotenství, a nejlépe okolo 20. týdne při screeningovém ultrazvukovém vyšetření.

10. desátý týden těhotenství

Tento týden měří plod zhruba 38 mm. Tvoří se základy zubů a rostou kosti. Oční víčka zůstávají zavřená, a zůstane to tak až do 27. týdne. Paže se mohou pohybovat, jsou zřetelné prsty a lokty, pokračuje vývoj genitálií, nadále není však možné stanovit pohlaví pomocí ultrazvuku.

11. jedenáctý týden těhotenství

V tomto týdnu dosáhl plod velikosti Vašeho palce, je schopen polykat a kopat, a začaly mu růst nehty. Má opravdu velkou hlavu v poměru k velikosti jeho těla - zaujímá prakticky polovinu velikosti.

12. dvanáctý týden těhotenství

Plod nyní měří okolo 6 - 7 cm, a žene se do finále prvního trimestru těhotenství. Umí otevírat ústa, pohybovat rukama a nohama, dochází k rychlému vývoji nervové tkáně, počet nervových spojení se znásobuje.

zdroj

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace